İletişim

GES Proje Yönetimi

info@genba.com.tr
0539 843 12 21

İletişim

SUNBA İletişim

bilgi@sunba.com.tr
0530 308 92 02

İletişim

Solar Servis

info@genba.com.tr
0266 221 48 85

İletişim

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Güneş Elektrik Santrali Kurulumu Yaptırabilir?

12.05.2019 tarih ve 30772 sayı ile Resmi Gazete ’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında mesken, ticarethane ve sanayi abonelikleri olan gerçek ve tüzel kişiler çatı ve cephelerine lisanssız elektrik üretimi kapsamında Güneş Elektrik Santrali (GES) kurulumu yaptırabilir. Mesken aboneliğine sahip kullanıcılar için üst sınır 25 kW, ticarethane ve sanayi aboneliklerinde mahsuplaşmalı sistemde üst sınır 5 MW olarak belirlenmiştir. Ancak ticarethane ve sanayi aboneliklerinde sözleşme gücünden fazla üretim tesisi kurulumu yapmak yönetmelik gereği mümkün değildir. Öz tüketim amaçlı yapılacak tesislerde üst sınır uygulaması bulunmamaktadır.

Bina Cephelerine Güneş Elektrik Santrali Yapılabilir mi?

Çatı Cepheleri Güneş Elektrik Santrali İçin Önemli mi? Bina Cephelerine Güneş Elektrik Santrali Yapılabilir mi?
Çatı uygulamalarında bina yönleri, eğim açıları ve azimuthları sistem performansını etkileyen etkenlerden bazılarıdır. Doğru sistem eleman konfigürasyonları ve mühendislik tasarımları ile bu etkenler minimize edilebilmektedir. GES kurulumları için çatılarda yeteri kadar alan mevcut değilse bina cepheleri de GES kurulumları için uygun alanlardır. Bina cephelerine yapılacak GES uygulamalarının verimi, lisanslı programlarda yapılan simülasyon raporları sonucu çatılara oranla yaklaşık %30 oranında daha düşüktür ve kuzey cepheye uygulama yapılmaması gerekir.

Güneş Elektrik Santralleri Kaç Yıl Üretim Yapar?

GES sisteminde üretim için en önemli materyal güneş panelidir. Güneş panellerinde ilk gün ışığına çıktıklarında %2 ile 3 arasında bir LID kaybı oluşur, 25 yıl boyunca ise her yıl %0,5 ile 0,7 oranında kayıplar meydana gelmektedir. 25. yılın sonunda güneş panellerinin performansı %80-85’lere ineceği öngörülmektedir. 25. yılın sonrasında ise bu kayıp oranlarının ne derecede düşebileceği öngörülemediği için sistem üretime oluşacak kayıplar ile devam edecektir.

GES Olumsuz Hava Koşullarında Üretim Yapar mı?

Güneş panelleri yüzeye gelen ışığa ve ortam şartlarına bağlı olarak üretim yapar. Hava sıcaklığı 25 °C’nin altına indiğinde daha performanslı çalışır. Ne kadar fazla güneş ışığı alırsa o kadar fazla enerji üretimi gerçekleşir. Panellerin üzeri tamamen karla kaplanırsa ve havada yoğun bir sis oluşursa bu durumlarda neredeyse enerji üretmeyecek seviyeye düşer. Bu durumların dışında ne kadar çok güneş olursa o kadar fazla üretim gerçekleşir. Türkiye genelinde GES’ler yaz-kış ortalama günlük 4,3 saat boyunca tam kapasite üretim yapar.

Bize Ulaşın

Formumuzu Kullanarak Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
  Üretim - Merkez / Balıkesir

  Gaziosmanpasa OSB Mah. Haddeciler OSB, 123. Sk. No:13/2, 10100 Altıeylül/Balıkesir

  TALEP FORMU

  Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Talep ettiğiniz hizmete ilişkin görsel ve doküman ekleyebilirsiniz (Son Elektrik Faturası)

   Size nasıl ulaşalım?
   TelefonE-posta