Lisanslı Güneş Enerjisi Santralleri Nedir?

Lisanslı GES Türkiye ;

Türkiye son yıllarda güneş enerjisi üretiminde büyük atılımlar gerçekleştirmektedir. 2019 yılının Mayıs ayı ile 2020 Mayıs ayı karşılaştırıldığında %120’lik bir yatırım artışı söz konusudur. Bu artış diğer enerji türlerinin hepsinin artışından daha fazladır.

Güneş enerjisi yatırımları bu kadar artmışken de yatırım yapmak isteyenler için bazı sorular ortaya çıkıyor. Güneş enerjisi yatırımlarında süreç nasıl işliyor? Lisanslı ve Lisanssız elektrik üretimi ne anlama gelmektedir? Üretilen enerji şebeke üzerinden dağıtım şirketine nasıl satılır? Bu blog içeriğimizde Lisanslı elektrik üretiminin ne anlama geldiğinden ve sürecin nasıl işlediğinden bahsedeceğiz. 

Lisanslı Güneş Enerjisi Santralleri Nedir ?

Son çıkan yönetmeliğe göre 1MWp üstü enerji üretim tesisleri için üretime başlamadan önce üretim lisansının alınması gerekmektedir. Bu tarz 1MWp üstü tesislerde tüketim gösterme zorunluluğu yoktur ve üretilen enerji herhangi bir aracı olmadan şebekeye gönderilebilir. 

Lisanslı enerji üretim tesislerinde lisans süresi 49 yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu süre içerisinde üretilen enerji ayrıca piyasa koşullarında da satılabilir. 

Lisanslı enerji üretimi sırasında başvurudan üretime kadar geçen sürecin bazı aşamaları vardır. 

Enerji üretimi projesinin başvurusu yapılmadan önce son 6 aya ait güneş istatistiği ve meteorolojik güneş ölçümü gerekmektedir. 

Lisanslı güneş enerjisi santrali başvurusu EPDK’nın yıl içerisinde açtığı proje dosyası başvuru süreci ile başlamaktadır. 

Güneş Enerjisi Yatırımı

Güneş enerjisi santralinin proje dosyasının verilmesinden sonraki süreçte dosyalar EPDK tarafından incelenir ve sonrasında TEİAŞ tarafından trafo merkezlerindeki kapasiteye istinaden yarışma süreci kriterlerine göre yatırımcılar arasında ilgili başvurulan projeler belirlenir. 

Lisanslı güneş enerjisi projeleri için ayrıca da ÇED raporu gereklidir. ÇED raporu olmayan projelere onay verilmez. 

Genba Solar Servis olarak projenin başvurusunun başlamasından elektrik üretimi seviyesine gelene kadar projenizin her safhasında yanınızdayız. Siz de Lisanslı güneş enerjisi yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Detaylar için info@genba.com.tr mail adresi veya (0266) 221 48 85 telefon numarası üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

TALEP FORMU

Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
    Talep ettiğiniz hizmete ilişkin görsel ve doküman ekleyebilirsiniz (Son Elektrik Faturası)

    Size nasıl ulaşalım?
    TelefonE-posta